Affärsverksamhet av uppfinningar

Nätverk

Tekes experter på NTM-centralerna leder regionteam, vars medlemmar är personer som specialiserar sig på att utveckla och kommersialisera idéer och uppfinningar. Teamen består av experter från universitet, yrkeshögskolor, Tekes, Finnvera, NTM-centraler, nyföretagarcentraler och företagsinkubatorer samt företagare och konsulter. Nätverket bestående av olika team söker aktivt efter nya, innovativa idéer inom sin egen region och styr lovande idéer framåt.

Regionteamen har i uppgift att bedöma kommersialiseringsmöjligheterna för nya idéer och uppfinningar, sparra dem och ge rekommendationer till fortsatta åtgärder för att utveckla uppfinningen. Teamens verksamhet är konfidentiell.

Södra Österbotten

Riitta Ketomäki, NTM-centralen i Södra Österbotten
Juha Lehtineva, Järvi-Pohjanmaan Yrityspalvelu Oy
Ville Orrenmaa, Myynninmaailma Oy
Jukka Peltokangas, Seinäjoki yrkeshögskola, Järviseudun maakuntakorkeakoulu
Erkki Petäjä, Solutum Oy
Seliina Päällysaho, Seinäjoki yrkeshögskola
Tapio Seppä-Lassila, Frami Oy
Tapani Saarenpää, NTM-centralen i Södra Österbotten

Södra Savolax

Erkki Lappi, Ekin Muovi Oy
Marjo Niittuaho-Nastolin, Miktech Oy
Jukka Paavilainen, Finnvera Abp
Minna Pasila, S:t Michels yrkeshögskola
Markku Rossi, S:t Michels yrkeshögskola
Jari Räihä, NTM-centralen i Södra Savolax
Rauno Suoniemi, RS Konsultointi Oy
Teemu Tuovinen, NTM-centralen i Södra Savolax
Toivo Venäläinen, NTM-centralen i Södra Savolax

Tavastland

Katja Huhmarkangas, KH-design Ky
Eino Jokinen, NTM-centralen i Tavastland
Erkki Jääskeläinen, NTM-centralen i Tavastland
Markku Kippola
Ilmo Leikas, Ailmet Oy
Risto Mauno, Lahden Seudun Kehitys LADEC Oy
Petri Nyman
Anne Talvitie, Kouluttamo Ky
Jukka Tuomi, Aalto University / BIT Research Centre
Kirsi Vuollet, KontaktiVerkko Suomi Oy
Mika Waris, Leitzinger Oy

Kajanaland

Heli Itkonen, Kajana yrkeshögskola
Markku Karppinen, Kajana yrkeshögskola
Jouko Käsmä, Kajana universitetscenter, Uleåborgs universitet
Outi Laatikainen, Measurepolis Development Oy
Timo Lehikoinen
Kimmo Nikkanen, Kajana yrkeshögskola
Pekka Ojalehto, Kainuun Yrittäjät Ry
Seppo Räisänen, SrR-Yrityspalvelut
Asko Suutari, Kainuun Etu Oy
Pauli Tervonen, NTM-centralen i Kajanaland

Mellersta Finland

Heli Aalto, Finnvera Abp
Päivi Hamarus, NTM-centralen i Mellersta Finland
Jouni Hynynen, NTM-centralen i Mellersta Finland
Esa Kannisto, Jyväskylä universitet
Veli-Pekka Kauppinen, Skogscentralen
Sirpa Kursula, Arbets- och näringsbyrån
Markus Mäntynen, Jyväskyläregionens utvecklingsbolag Jykes Ab
Kristiina Niemi-Kaija, Jyväskylä sommaruniversitet
Kaija Savolainen, företagare
Pirjo Suhonen, NTM-centralen i Mellersta Finland
Pasi Teräväinen, Jyväskylä yrkeshögskola

Sydöstra Finland

Jukka Antila, Kouvola Innovation Oy
Leena Gardemeister, Kouvola Innovation Oy
Marja Holopainen, Cursor Oy
Jukka Ikonen, ProAgria Kymmenedalen
Pekka Kalenius, Kymmenedalens yrkeshögskola
Jouni Könönen, Saimens yrkeshögskola
Laura Peuhkuri, Imatran Seudun Kehitysyhtiö Oy
Pasi Toropainen, Wirma Lappeenranta Oy
Toivo Venäläinen, NTM-centralen i Södra Savolax
Yrjö Ylä-Jussila

Lappland

Pertti Aula, Lapplands universitet
Jukka Auraneva, H-Equity Oy
Tytteli Karvonen-Juntura, NTM-centralen i Lappland
Henna Kontsas, Pohjoisimman Lapin Leader ry
Risto Lustila, NTM-centralen i Lappland
Riikka Tuomivaara, Ranua kommun
Jari Uusinarkaus, NTM-centralen i Lappland

Birkaland

Timo Fager, NTM-centralen i Birkaland
Leena Köppä, Tammerfors tekniska universitet
Jouni Myllymäki, Tredea Oy
Markku Oikarainen, Tammerfors yrkeshögskola
Jari Peltoniemi, NTM-centralen i Birkaland
Kimmo Rouhiainen, Hermia Oy
Juha Tanner, Ensimetri
Pasi Viitanen, NTM-centralen i Birkaland

Österbotten

Jarmo Ahomäki
Henrik Broman, NTM-centralen i Österbotten
Sanna Kankaanpää, Nyföretagarcentralen Concordia
Mika Niskanen, NTM-centralen i Österbotten
Tapani Saarenpää, NTM-centralen i Södra Österbotten
Tommi Virkama, Vasaregionens Utveckling Ab VASEK

Norra Karelen

Mika Hyttinen, Keti Oy
Heikki Immonen, Karelia yrkeshögskola
Heikki Karppinen, Norra Karelens Skogscentral
Tapani Kuskelin, Norra Karelens nyföretagarcentral
Irina Lavikainen, Östra Finlands universitet
Jyrki Peltomaa, Joensuun Seudun Kehittämisyhtiö JOSEK Oy
Kari Pulkkinen, Joensuun Tiedepuisto
Heikki Rantanen, NTM-centralen i Norra Karelen
Hannu Räsänen, Pikes Oy
Reima Venhe, Norra Karelens utbildningssamkommun, Vuxeninstitutet

Norra Österbotten

Kari Autio
Juha Elf, NTM-centralen i Norra Österbotten
Hannu Hiltunen, Uleåborgs näringsaffärsverk BusinessOulu
Eija-Riitta Hämäläinen, Tekes
Maarit Jokela, Uleåborgs universitet
Jani Jokitalo, NTM-centralen i Norra Österbotten
Terho Jylhälehto, Business Kitchen
Matti Korhonen, Uleåborgs näringsaffärsverk BusinessOulu
Mika Määttä, Uleåborgsregionens yrkeshögskola
Esa Räisänen
Pekka Räsänen, Uleåborgs universitet

Norra Savolax

Eija Heiliö, Idensalmi stads livskraftstjänster
Matti Höytö, Östra Finlands universitet
Jari-Pekka Jääskeläinen, Savonia yrkeshögskola
Harri Kivelä, Tekes
Risto Koivisto, Kuopio Innovation Oy
Virpi Murtola, Idensalmi stads livskraftstjänster
Terhi Myöhänen, Finnvera Abp
Tuula Parkkonen-Suhonen, Kiuruvesi stads näringstjänster
Jouni Sirviö, Oy Sauloner Ltd
Pekka Turunen, Kuopionseudun Uusyrityskeskus ry
Kari Venäläinen, Tekes
Päivi Vestala
Jari Vitikainen, NTM-centralen i Norra Savolax
Jyri Wuorisalo, Kuopio Innovation Oy

Satakunta

Heli Aramo-Immonen, Tammerfors tekniska universitet
Mirja Hinkkanen, NTM-centralen i Satakunta
Jari Ihamäki, Finnvera Abp
Tapio Järvensivu, NTM-centralen i Egentliga Finland
Timo Klimoff, NTM-centralen i Satakunta
Kari Laine, Satakunta yrkeshögskola
Jukka Lohivuo, Finpro
Teppo Lundell, Satakunta yrkeshögskola
Marko Mikkola, Satakunta yrkeshögskola
Jari-Pekka Niemi, Prizztech Oy
Minna Nore, Prizztech Oy
Mikko Sainio
Marja Suonvieri, Prizztech Oy

Nyland/Hafrén

Paula Alestalo, Esboregionens nyföretagarcentral
Jonas Hafrén (ICT), NTM-centralen c/o Tekes
Jari Handelberg, Aalto-universitetet, ACE
Mikael Huhtamäki
Pertti Kasanen, Fambit Oy
Jari Rantala, Aalto-universitetet, ACE
Jorma Savolainen, Desigence Oy
Kaisa Sibelius, Forum Virium Helsinki
Tiina Whiley, Posintra

Nyland/Salminen

Bengt Forsström, Aalto-universitetets handelshögskola
Juha Järvinen, Yrkeshögskolan Metropolia
Vesa Jääskö, VesaVisio Oy
Panu Kuosmanen, Aalto-universitetet, ACE
Kari Leino, Tekes
Antti Niemi, Suunnittelutoimisto Bestdan Oy
Jorma Petäjistö, Buenaventura Oy
Arto Salmela, NTM-centralen i Nyland
Antti Salminen, NTM-centralen c/o Tekes
Jarkko Toivonen, Novago Företagsutveckling Ab

Nyland

Ulla-Maija Golnick, Tekes
Tommo Koivusalo, Haaga-Helia yrkeshögskola
Tapio Mäenpää, Aalto-universitetet, ACE
Jarkko Polo, FöretagsHelsingfors
Hannu Toppari
Antti Vettenranta, Laurea yrkeshögskola
Jukka Vilske

Egentliga Finland

Erika Halonen, The Shift
Jukka Heinonen, Yrityssalo Oy
Jyrki Isotalo, Finnvera Abp
Leena Janhila, Företagsinkubatorn Creve
Tapio Järvensivu, NTM-centralen i Egentliga Finland
Leo Kadieff, Boost Turku
Petri Katajarinne, Ung Företagsamhet rf
Anssi Kähkönen, Åbo universitet
Heikki Lahtinen, Yrityssalo Oy
Erik Lehtonen, Turku Science Park Oy Ab
Jukka Lohivuo, Finpro
Katariina Oikarainen, Ukipolis Oy
Tom Palenius, Turku Science Park Oy Ab
Karl-Henrik Stuns
Tommi Virtanen, Yrityssalo Oy